7 tipů jak na levné letenky

Cestování nemusí být finančně náročnou záležitostí. Když se naučíte kupovat levné letenky, podíváte se i do vzdálených a exotických končin, aniž by to příliš zatížilo váš rozpočet.

Zorientujte se ve vyhledávačích

 

Nejpohodlnější způsob, jak najít levné letenky, je naučit se pracovat s vyhledávači letenek. Ty vám pomohou se i zorientovat a poskytnou stručný přehled o aktuálních cenách.

Vyhledávačů existuje široká škála. Konkrétně v Česku se asi nejvíce používá Kiwi.com (bývalý Skypicker). Zejména v USA si uživatelé oblíbili Skyscanner.com. V celosvětovém měřítku je rovněž velmi populární vyhledávač Momondo.com. V tuzemsku dále patří mezi oblíbené vyhledávače Letuška.cz nebo Pelikán.cz. Pro lety po Evropě se vyplatí podívat se na Azair.com.

Čím víc webů si projdete, tím je vaše šance na nalezení skutečně levné letenky vyšší. Nezapomeňte si jednoznačně prohlédnout všechny jazykové mutace. Například Momondo a Skyscanner již existují i na české doméně. Lety z Česka a do Česka tak mohou zájemce vyjít levněji.

Místo zdlouhavého procházení několika srovnávačů letenek si můžete nechat odesílat jen informační e-mail nebo notifikaci do mobilní aplikace. Nebudete muset denně trávit hodiny u počítače a čekat, jestli se nějaká nabídka objeví.

Až vás nějaká letenka zaujme, nekupujte si ji přes vyhledávač, ale přímo u dopravce. Vyhledávací web totiž z prodeje letenek pochopitelně získává marži a o tu se cena musí navýšit.

 

Létejte s nízkonákladovými aerolinkami

 

Pokud vám prioritně záleží na ceně, zajímat vás budou hlavně nízkonákladoví dopravci. U nás jsou dominantními představiteli trhu společnosti Wizz Air, Ryanair nebo EasyJet.

Fakt, že chcete letět s některou z nízkonákladových aerolinek má smysl zohlednit už při vyhledávání. Na nízkonákladové lety se v českých poměrech orientuje například zmiňovaný vyhledávač Kiwi.

Počítat na konto nízkých cen samozřejmě musíte s omezenými službami. V ceně letenky standardně bývá přeprava jednoho kusu zavazadla do 10 kg. U nízkonákladových letů si taktéž musíte koupit dvě jednosměrné letenky zvlášť, na druhou stranu tak zpravidla neušetříte za tu zpáteční.

 

Neztrácejte čas

 

Pokud máte vyhlédnutou konkrétní destinaci, je potřeba začít hledat levné letenky včas. U vzdálených lokalit se na nabídky zaměřte klidně i rok před plánovaným odjezdem. Jinak stačí u evropských letů cca půl roku předem.

Nevyplatí se příliš s nákupem otálet, mnohdy je ale zbytečné nakupovat i zbytečně brzy. Nejnižší ceny bývají u mimoevropských letů dva až tři měsíce před termínem odletu. U letů evropských je to asi měsíc až dva.

Reálným zkušenostem uživatelů dává za pravdu i analýza webu FareCompare. Z té vyplývá, že smysl má kupovat letenky maximálně pět měsíců před odletem a zásadně ne dřív než cca měsíc a půl před odletem.

Pokud už najdete levnou letenku, na nic nečekejte. Výhodné nabídky bývají pryč záhy, často už během několika málo minut. Kupovat obratem nutné není, stačí si letenku zarezervovat, tím získáte ještě čas na přemýšlení o tom, zda letenku opravdu chcete.

Uvědomte si navíc, že podobně budou přemýšlet i ostatní. Existuje tak šance, že někdo nechá rezervaci propadnout a vy budete mít šanci ještě letenku koupit.

 

Buďte časově flexibilní

 

K exponovaným termínům patří ve světě letenek hlavně letní prázdniny, prodloužené víkendy a státní svátky. Prázdninové ceny letenek se mohou oproti běžným dnům vyšplhat až na dvojnásobek. Svátky a prodloužené víkendy je při hledání nejlevnějších letenek potřeba sledovat nejen v ČR, ale i v cílové destinaci.

V případě nákupu letenek má smysl řešit nejen konkrétní měsíc, ale i den. Vyplatí se nakupovat ve všední dny směrem doprostřed týdne, jak vyplývá z dat, které zveřejnil web FareCompare.

Úterý či středa je z pohledu aerolinek jen málo vytížený den. Většina lidí má volno o víkendu a chce tedy letět až v okamžiku, kdy má splněné všechny povinnosti. Můžete-li si dovolit odcestovat uprostřed pracovního týdne, využijte toho.

 

Létejte s přestupem

 

Jste ochotni na cestách strávit více času? I v takovém případě můžete ušetřit. Nejlevnější letenky bývají na lety s přestupem. Zkuste tedy na přímém letu proto netrvat.

Pokud jste ochotni jednou nebo dokonce dvakrát na cestě přestupovat, cena letenky se na toto konto může i znatelně snížit. Přestup sice není moc pohodlný, nicméně dá se využít. Alespoň budete mít příležitost si prohlédnout město, ve kterém se právě nacházíte.

U některých leteckých společností můžete očekávat tzv. stopover, tedy přestup trvající více než 24 hodin, během něhož vám navíc letecká společnost zdarma vydá zavazadlo. Stopovery bývají zdarma nebo za drobný příplatek. Na trase je lze pospojovat v podstatě do formátu malých výletů.

 

Neřešte destinaci

 

Toto doporučení není úplně pro každého, nicméně vám může přinést zajímavé zkušenosti a zážitky. Pokud nemáte vysloveně vysněnou destinaci, do které se toužíte podívat, jednoduše neřešte, kam poletíte. Kupte si tu nejlevnější letenku, kterou seženete, a vyrazte.

Pro někoho se bezesporu může jednat o až příliš dobrodružný scénář. Nicméně finančně se takové cestování jednoznačně vyplatí a pravděpodobně se dojmy, které vám z cesty zůstanou, zdaleka nevyrovnají tomu, co byste prožili podle pečlivě naplánovaného itineráře.

 

Neřešte konkrétní letiště

 

Kdo má zájem ušetřit, vyplatí se mu rovněž netrvat na konkrétním letišti. V cílové destinaci se podívejte i na letiště v bezprostředním okolí.

Při odletu z Česka analogicky netrvejte jen na odletu z Prahy a do vyhledávání zahrňte i sousední státy – Rakousko, Německo, Polsko i Slovensko. Alespoň za předpokladu, že jste ochotni šetřit i na úkor svého času.

Podobný princip má smysl uplatnit hlavně u vzdálených exotických destinací, které nemají v Česku dostatečnou konkurenci, jež by cenu dokázala stlačit níž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.