Co je podcast? Fenomén který, pobaví a poučí. Dáme vám tipy, které sledovat!

Podcasty patří v současnosti k oblíbeným zdrojům zábavy i poučení. Co to vlastně je a které podcasty by vám zaručeně neměly v Čechách uniknout?

 

Co je to podcast

 

Podcast je, zjednodušeně řečeno, zvukový nebo video záznam, který si můžete zdarma stáhnout z internetu a poslouchat ve svém přehrávači.

Typické je pro podcasty to, že jsou na pokračování. Mají vlastně formu jakéhosi seriálu. Někteří je přirovnávají k rádiu s tím rozdílem, že u podcastu si sami můžete vybrat, co vlastně budete poslouchat.

Většina podcastů je delší a záznam má 30 až 60 minut. Mohou však být dlouhé i násobně více, až několik hodin.

Stěžejní je pro ně tzv. RSS feed, tedy kanál, který formou odkazů zobrazuje novinky z daného webu. RSS čtečka pak dokáže tyto novinky sledovat a uživatele na ně upozornit. Nemusí je tedy zdlouhavě procházet sám.

Podcasty jsou offline, nepotřebujete k tomu, abyste je mohli poslouchat, přístup na internet. Čtečka vás sama upozorní na jednotlivé díly, které si můžete pro pozdější poslech stáhnout.

 

Kde se vzaly podcasty

 

Samotný název podcast nebo podcasting je složeninou slov iPod (tedy přehrávač z dílny známé značky Apple) a broadcasting neboli vysílání.

V původním slova smyslu šlo o vysílání určené právě pro tento typ přehrávače. Apple jej vytvořil s cílem umožnit uživatelům kdykoli a kdekoli poslouchat hudbu.

Novinář Ben Hammersley pak vůbec poprvé v roce 2004 použil termín pocasting jako výraz pro šíření obsahu na internetu. A název se ujal i přesto, že dnes si můžeme podcasty přehrávat i na řadě jiných zařízení.

Uživatelé k tomu v současnosti již běžně používají především svůj chytrý telefon. Poslech podcastů stažených prostřednictvím speciální aplikace, ať již v systému Android nebo iOS, je asi nejpohodlnější. Stahovat si je však můžete i do počítače.

Většina z nich má klasický formát mp3, který je pro šíření na webu stále nejvhodnější. Šířit pouze zvukovou stopu má výhodu i v tom, že autor nemusí vizuální stránku své tvorby vůbec řešit a výsledný soubor, který posílá na internet, je malý.

 

V čem je výhoda podcastů

 

Podcasty nám dovolují získat informace z mnoha různých směrů. Můžeme díky nim zapracovat významně na svém osobním rozvoji.

Lidé, kteří se věnují tvorbě podcastů, se profesně zaobírají mnoha zajímavými obory. Jedná se o novináře, spisovatele, sportovce, lékaře, podnikatele, odborníky na výživu a řadu dalších jedinečných osobností. S podcastem se můžete začít dokonce učit cizí jazyky.

Autoři přitom nejsou svázaní žádnými pravidly o tom, na jaké téma mohou hovořit a jaké postoje smějí prezentovat. Podcasty jsou proto uvolněné a neformální.

Můžeme díky nim využít smysluplně i čas, který nám jinak poněkud přebývá – při cestování v MHD, při čekání na vlak, v pauzách mezi přednáškami ve škole. Podcasty se dají poslouchat i při různé manuální činnosti, například při mytí nádobí či úklidu.

Zajímavé je na nich hlavně to, že nám umožňují se mnohem více „vžít“ do děje ve srovnání s čtenou formou, ať už ve formě knih nebo blogů a jiných digitálních formátů.

 

Tipy na zajímavé podcasty v České republice

 

Fenomén podcastů už dorazil taktéž do České republiky a vznikla u nás řada zajímavých pořadů. Tohle jsou některé z nich:

 

U Kulatého stolu

 

V tomto podcastu si Martin Klesnil a Patrik Fiala vždy přizvou zajímavého hosta. Pořadem už prošli například novinář Janek Kroupa, matematik Karel Janeček, redaktorka Linda Bartošová nebo skladatel Ondřej Brzobohatý.

Cílem rozhovorů je probrat témata do hloubky tak, jak na to v jiných pořadech není prostor. Stejně tak v rozhovorech přijde na přetřes i to, k čemu se zpovídaný host dosud jinde nevyjádřil.

Tak show je velmi zajímavá a plní, co slíbí. Potěší i široký rozptyl zpovídaných hostů od celebrit k méně známým tvářím. Ani u notorických známých obličejů nebudete mít přitom pocit, že podobné otázky už padly nejméně stokrát.

Nicméně je pravdou, že vaše hodnocení jednotlivých epizod se bude nemalou měrou subjektivně odvíjet od toho, zda vás probíraná oblast jako taková zajímá.

Demarketing

 

Demarketing patří k nejoblíbenějším tuzemským podcastům z kategorie byznys. Oblíbený je nejen mezi posluchači, ale doporučovaný je také časopisem FORBES.

Autorem je Pavel Šíma, který je marketér a novinář. Formát podcastu mu opět dává především možnost jít v probírané problematice do hloubky. A to se mu daří bezezbytku, přestože ho mnozí od počátku odrazovali od formátu, kdy jedna epizoda zabírá dvě hodiny.

Podcast si vytvořil vlastní specifickou tvůrčí metodu, neboť mu nevyhovovala dosavadní plytkost a povrchnost jiných zdrojů, které se věnovaly marketingu.

Do svého pořadu si zve hosty z řad špičkových českých marketérů a ptá se jich na jejich byznys model. Ten se následně pokouší rozebrat tak, aby získané poznatky mohl posluchač využít. A to zcela jednoduše a prakticky, bez zbytečné „omáčky“.

 

Příběhy 20. století

 

Autory cyklu jsou Adam Drda a Mikuláš Kroupa. Výstižné motto tohoto rozhlasového pořadu vystihuje jeho podstatu dokonale: Příběhy, na které se zapomnělo, ale které by zapomenuty být neměly.

Pořad produkuje Český rozhlas ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum. V tuzemsku bývá označován za jeden z nejzajímavějších vzdělávacích pořadů. Založen je na silných osobních výpovědích pamětníků na zásadní milníky 20. století. Své příběhy už tak sdíleli vězni z koncentračních táborů nebo váleční veteráni.

V Českém rozhlase se vysílá už od roku 2006 a není tak divu, že s nástupem podcastů dostal i tuto formu. Jeden díl trvá 45 minut.

Zárodky pořadu se zrodily z úsilí hrstky novinářů zmapovat éru druhé světové války a komunistické totality prostřednictvím autentických vzpomínek a zachovat je tak pro generaci současnou i jejich potomky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.