Jak dlouho vařit brambory ve slupce

Vaření brambor patří k základním kulinářským úkonům. Víte ale, v kterých případech se vám vyplatí vařit brambory přímo ve slupce a jak dlouho je vařit?

Proč vařit brambory ve slupce

Vaření ve slupce byste měli upřednostnit vždy. V bramborách se tak zachová více živin, které se potom přenesou i do pokrmu. V bramborách najdeme vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, hořčík, vlákninu i polysacharidy.

Ostatně už naše babičky preferovaly právě tuto úpravu. Syrové brambory se loupaly jen na několik pokrmů, jako byla bramborová kaše, tradiční škubánky či stále oblíbené bramboráky.

Dnes jsme zvyklí brambory předem loupat především proto, že loupání již uvařených brambor je zkrátka pracné. Vařit ve slupce tak můžeme především nové brambory. Stačí je pod tekoucí vodou oškrábat zlehka nožem nebo lehce vydrhnout kartáčkem.

A pozor, bez ohledu na varný typ z nových brambor nebudete mít bramborovou kaši příliš vyvedenou. Je to kvůli nízkému obsahu škrobu.

Vhodné jsou pro vaření ve slupce taktéž brambory varného typu A nazývané též salátové. Po uvaření a oloupání z nich můžete připravit, jak už ostatně vysvětluje i jejich název, salát, ale také bramborové těsto. Hodí se i pro jiné způsoby úpravy ve slupce, například pečení v troubě.

Na čem závisí doba vaření

Zvykem je v některých domácnostech brambory rozkrájet. To má ryze praktický smysl, brambory se vám uvaří rychleji.

Pochopitelně se vám do poživatelného stavu uvaří vždy. Někteří tak konstatují, že krájení na úhledné kousky je pouze otázkou osobního zvyku. Zkušení kuchaři však ujišťují, že to není tak úplně pravda. Pokud brambory nerozkrájíte, převaříte je v krajích. Dojde k prasknutí škrobových buněk, což vede k vytvoření mazlavého povrchu.

Konkrétní doba vaření záleží především na odrůdě brambor. Vliv má i jejich vyzrálost, pokud se již nějakou dobu skladovaly, obsahují víc škrobu.

Jak správně vařit brambory

Orientačně je to u oloupaných brambor asi 10 až 20 minut. Teplota by podle odborníků neměla přesáhnout 71 °C. Proto není dobré míchat brambory z vícero nákupů. Jak si je domů přinesete, tak je uvařte.

Můžete si je připravit dopředu, ale nikdy byste je ve vodě neměli nechat příliš dlouho ležet. Zbytečně by se vám tím uvolnily vitamíny a minerály, které jsou rozpustné ve vodě.

Před uvařením je propláchněte ve studené vodě, pomůžete jim tak zbavit se nadbytečného škrobu. Zalijte brambory studenou vodou, osolte (na 1 kg brambor patří asi 1 polévková lžíce soli) a vařte doměkka. Aktuální stav brambor zkontrolujte tak, že do nich píchnete nožem.

Po uvaření je ihned slijte. Pokud byste je ve vodě ponechali, znamenalo by to opět, že se vám do vody vylouhují cenné vitamíny a minerály, o které tak přijdete.

Brambory ve slupce se vaří déle, potřebují asi 15 až 35 minut. Chcete-li je vařit takto, vybírejte si brambory podobné velikosti, tedy nejlépe menší nebo středně velké. Jestliže neumíte odhadnout, zda už jsou uvařené, zkuste do nich opět píchnout nožem či vidličkou.

Podávat můžeme například ve formě tradičních brambor na loupačku doplněných o tvar, podmáslí, zakysanou smetanu, případně máslo. Pro chuť jen lehce posolíme.

Tipy a triky pro vaření brambor

Pokud opravdu spěcháte a máte po ruce tlakový hrnec, můžete zkusit vaření i v něm. Doba pro vaření se významně zkracuje, vaření potrvá jen 3 až 8 minut. Jen to vyžaduje zkušenost, tímto způsobem vařené brambory předem zkrátka nezkontrolujete.

Pokud vám záleží na tom, aby si brambory zachovaly maximum živin, vařte je v páře namísto ve vodě. Jen musíte počítat s tím, že se budou vařit o něco déle. Půjde vám to stejně dobře s bramborami oloupanými i těmi, které ve slupce ponecháte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.