Jak meditovat? Zvládnete to i vy

Slovo meditace pochází z latinského meditatio neboli rozjímání. Proč má smysl se meditaci věnovat a jak na to?

 

Proč meditovat

 

V původním významu se meditace používala v křesťanství. Později se stejný termín začal uplatňovat také pro praktiky hinduistické a buddhistické.

Ačkoli za klíčové pro meditaci lze označit jakési otevření mysli božskému, náboženský kontext není jediným pohledem, skrze něhož lze meditaci chápat. Meditování uznává i moderní věda, a to především jako techniku zvládání stresu.

Meditaci bychom tak optikou moderního člověka mohli přirovnat k fyzickému cvičení. Podobně jako se musíme pravidelně hýbat, abychom byli zdraví, měli bychom pravidelně meditovat proto, abychom byli obdobně „zdraví“ na duchu.

Meditace by nám měla přinést zklidnění a uvolnění. Díky meditaci se staneme soustředěnějšími, bude se nám lépe spát. Zajistíme si zlepšení paměti i rozvinutí kreativity. Proto nám meditace přinese i vyšší produktivitu. Pravidelnou meditací se můžeme naučit lépe pracovat se svými emocemi a být empatičtější.

 

Jak začít meditovat

 

Mnoho lidí má pocit, že meditace je komplikovaná. Nejde však o nijak složitý proces, jehož cílem by bylo jakési duchovní prozření. Naučit se jej může každý.

Pro meditování je vhodné si vybrat místo, kde vás nikdo nebude rušit. Měli byste být sami, dokonalého ticha však zřejmě v běžných podmínkách nedosáhnete. Zvuky z okolí jsou přijatelné, ale neměli byste se jimi nechat rušit.

Meditovat můžete prakticky kdekoli. Je vhodnější vybrat si jedno konkrétní místo a toho se držet. Přispěje to k lepšímu vyladění vaší mysli. Může to být například doma v obývacím pokoji, na zahradě nebo ve volné přírodě.

Pro meditaci je nutné si najít i vhodný čas. Někteří prosazují spíše ráno, kdy jsme odpočinutí a naše mysl ještě není zahlcena mnoha podněty. Více vám může ale vyhovovat naopak doba před usnutím, kdy se zklidňuje tělo i mysl před spánkem.

Podstatou meditace je, zjednodušeně řečeno, to, že nemyslíte na nic. Zklidníte se a vnímáte pouze svůj dech. Důležité je ukotvení se v aktuální přítomnosti, soustředíme se výhradně na tady a teď. Někdy se tento stav mysli označuje jako tzv. jednobodový. Zpočátku vám ale může pomoci se soustředit na jednu věc, například na konkrétní mantru.

 

Jak meditovat správně a co do meditace nepatří

 

Meditace by nám měla být příjemná a pohodlná. Proto není nutné tělo násilím lámat do složitých jogínských pozic. Ačkoli tradiční meditační je poloha lotosového květu, vy si můžete obyčejně sednout na židli, na křeslo nebo si dokonce lehnout.

K meditování patří i pohodlné oblečení. Pokud můžete, zujte si boty. Ovšem pozor, jestliže se nacházíte v chladnějším prostředí, je naopak žádoucí, abyste se oblékli.

Meditace však není hypnóza, nejedná se o stav žádného transu nebo změněného vědomí. Proto je velmi nežádoucí také během meditace usínat. Pokud jste unavení, odložte meditování raději na jindy. Únava není jediný faktor, který by vás měl od meditace odradit. Pociťujete-li na sobě příznaky počínajícího onemocnění nebo jiný diskomfort, do meditování se taktéž nepouštějte.

Tím, jak dlouho meditovat správně, se rovněž příliš netrapte. Jako neexistuje správná poloha, není stavený žádný minimální čas, po který musíte vydržet. Nikdo po vás nevyžaduje, abyste se několik hodin urputně soustředili. Pro začátek stačí i dvě až pět minut.

Rovněž je normální, že alespoň zpočátku vám budou myšlenky „utíkat“ všude a meditovat se vám nepodaří. Počítá se každý pokus, při meditování víc než kdy jindy platí, že nezáleží na splnění cíle, ale důležitá je cesta. Pokud se vám neustále rozbíhají myšlenky a cítíte se nesoustředění, zkuste si zavřít oči, pomůže vám to se lépe izolovat od okolí. Nutné to ale není, meditovat lze i s otevřenýma očima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *