Jak na kocovinu

Kocovina je stav velmi nepříjemný, avšak po alkoholu relativně běžný. Lze se mu nějakým způsobem bránit? Jak?

 

Co je kocovina

 

Kocovina je specifický stav těla i mysli, který přichází po konzumaci alkoholu. Můžeme ho definovat jako poměrně komplikovanou soustavu chemických reakcí, jimiž se tělo snaží vyrovnat s intoxikací alkoholem.

Je vyvolána metabolity alkoholu acetaldehydem a rovněž dehydratací organismu. K jejímu rozvoji přispívá i momentální nedostatek vitamínů a minerálů.

Postižený obvykle udává příznaky, jako je bolest hlavy, břicha či svalů, pocit suchosti v ústech, velká žízeň, ale také únava, slabost, bušení srdce či třes. Rovněž můžete být při kocovině přítomna zvýšená citlivost na světlo a hluk. Typická je i nevolnost, neboť alkohol podporuje tvorbu kyseliny solné. U některých pijáků mohou být přítomny i pocity úzkosti či deprese.

Příznaky se mohou objevovat všechny najednou, může být ale přítomen pouze jeden z nich. Tyto projevy jsou navíc velice individuální, někteří lidé mohou cítit kocovinu již po konzumaci malého množství alkoholu, vyloučeno není ani to, že se po požití většího počtu skleniček budete naopak cítit dobře.

 

Jak se zbavit kocoviny

 

Kocovina se nedá účinně léčit. Zbavit se jí tedy nemůžete. Její projevy však lze účinným způsobem zmírnit.

Základní rada zní: Je nutné hodně pít. Souvisí to s již zmiňovanou dehydratací organismu. Vodu je proto tělu zapotřebí doplnit zpět. Pít byste měli vodu s citrónem, případně čaj. Vhodný je mátový či heřmánkový.

Do čaje si můžete přidat cukr a citrón, do vody je citrón též vhodný. Vynechte ovšem pro tentokrát vodu s bublinkami nebo se sladidly.

Podobně vám pomůže i silný masový vývar. Polévka vám pomůže doplnit živiny a vrátit tělu potřebnou energii. Některé zdroje doporučují i česnečku, podle lékařů však může být česnek naopak příliš dráždivý. Pokud vás trápí překyselený žaludek, dejte šanci mléku, které jej dokáže neutralizovat.

Pokud je to možné, jděte se vyspat. Naopak vám může pomoci i procházka. Ačkoli se vám možná nebude chtít, dejte pohybu šanci. Díky vyššímu okysličení krve se vám uleví. Adiktologové však varují, že je nutné nepřecenit své síly, abyste si vlivem únavy nezpůsobili úraz.

 

Jak dlouho trvá kocovina

 

Obvykle kocovina trápí pijáky v řádech hodin, nejvýše jeden den. Jen výjimečně může trvat déle. Toto časové rozpětí je striktně individuální a odvíjí se od schopnosti organismu alkohol snášet i individuální fyzické kondice.

Odbourávání alkoholu se podle odborníků nedá žádným způsobem urychlit. Zaručené rady čítající například studenou sprchu jednoznačně nefungují.

To, co pro své tělo můžete sami udělat je tak to, že mu dopřejete dostatek času k tomu, aby se mohlo zregenerovat. Na trhu jsou dostupné i přípravky slibující zkrácení doby trvání kocoviny. Ze zdravotnických prostředků se používá Alcovit, případně můžete vyzkoušet i přírodní minerál Clinoptilolitut.

 

Čemu se vyhnout, pokud se chcete zbavit kocoviny

 

Ačkoli vám to připadá možná logické, dát si kávu „na vzpamatování“ se vám vyplatit nemusí. Káva totiž působí z pohledu dehydratace úplně stejně. Svůj problém tím tak nevyřešíte, ale naopak dále prohloubíte.

Nevhodné je při kocovině též užívání aspirinu. Kyselina acetylsalicylová podporuje tvorbu žaludečních kyselin, což pro vás opět znamená především další problémy.

Podobně svérázné je lidové doporučení dát si ranní „vyprošťovák“. Pokud je vám špatně v důsledku konzumace alkoholických nápojů, rozhodně byste se ráno neměli intoxikovat dále. Uleví se vám jen zdánlivě, momentální příznaky totiž ztlumíte.

Skeptičtí jsou lékaři rovněž ke kyselým okurkám. Žaludek je během kocoviny již překyselený, proto rozhodně není nutné jej zatěžovat další kyselou potravinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.