Jak na kvásek

Chlebový kvas býval v domácnostech běžnou záležitostí. U moderních hospodyněk ho v čase nahradilo droždí. Pečení z vlastního kvásku má však řadu předností. Jak takový kvásek založit a úspěšně udržet?

 

Co je to kvásek

Pod pojmem kvásek se rozumí zkvašená směs mouky a vody. Jde o poměrně složitou soustavu různých chemických reakcí, k nimž dochází za součinnosti přítomných mikroorganismů. Oficiálně užívaný termín v pekařství je kvas, běžně se však setkáte se zdrobnělým označením kvásek.

Používá se hlavně pro výrobu chleba. Z kvásku si upečete vlastní pečivo, můžete jej ale přidat i do dalších pokrmů. Patří například do tradičního krkonošského kysela. Asi nejznámější je klasický žitný kvásek, existuje ovšem i ječný, špaldový či kukuřičný. Použitá mouka ovlivní chuť vytvořeného kvásku.

Výhodou použití kvásku je lepší chuť pečiva, delší trvanlivost a také mnohem lepší stravitelnost. Díky tomu se řada lidí i navzdory dostupnosti droždí uchyluje k tomu, že si doma vyrábí a udržuje kvásek vlastní.

Jak založit kvásek

Vytvořit kvásek doma není úplně těžké. V případě, že se vám zvláště zadaří, můžete jím i obdarovat lidi ve svém okolí. Kolem kvásku se tak vytvořila specifická komunita, v níž nejde jen o pečení, ale i o svébytný druh sociální interakce.

Založení vlastního kvásku je jednoduché. Potřebujete k němu pouze 100 g žitné mouky a 100 ml vlažné vody. Doporučuje se nejlépe mouka chlebová, použít můžete ale jakoukoli. Voda by měla být odstátá či převařená.

Voda a mouka by měly být v poměru 1:1. Množství může být libovolné, některé recepty uvádějí potřebné množství 2 lžíce mouky a 2 lžíce vody. Držte se ale spíše střídmého množství surovin, kvásku bude i tak dost. Budoucí kvásek by měl v této fázi mít konzistenci palačinkového těsta.

Jak se starat o kvásek

Vzhledem k pravidelné péči, kterou je nutné kvásku věnovat, jej s nadsázkou mnozí „majitelé“ označují za člena rodiny. Ostatně řada z nich si svůj kvásek dokonce pojmenovává.

Vzniklou směs ponecháme ve sklenici na teplém místě. Kvásek pro svoje zdárné přežití vyžaduje teplotu okolo 24 °C. Náčiní v podobě sklenice a lžíce rozhodně nemusíte pravidelně mýt, naopak, přílišná čistota kvásku zrovna nesvědčí.

Zajistěte kvásku přístup vzduchu. Přes sklenici s ním můžete tak dát například folii, kterou proděravíte, případně ubrousek či bavlněný kapesník.

Jak oživit kvásek

Krmení je základem úspěchu. První čtyři dny přidáváme vždy 100 g mouky a 100 ml vody. Některé zdroje radí přidat čtvrtý den již pouze poloviční množství suroviny, tj 50 ml vody a 50 g mouky. Je vhodné si vytvořit návyk a krmení provádět každý den ve stejnou dobu, nejlépe krmíme ráno a večer.

Během cca 4 dnů by se nám měl vytvořit živoucí organismus. Že kvásek začíná pracovat poznáte jednak podle charakteristické vůně, ale také podle toho, že se objevují typické bublinky. Rovněž zvětší svůj objem na zhruba dvojnásobek. Už čtvrtý nebo pátý den by váš kvásek měl být použitelný pro pečení.

Víc než přidávat mouku a vodu dělat nemusíte, protože mikroorganismy se přirozeně vyskytují na povrchu obilných zrn a také ve vzduchu. Vznikající kvásek můžeme občas promíchat.

Ze založeného kvásku je potřeba každých 14 dnů pravidelně péct. Pokud tak často péct nechcete, je nutné kvásek opět pravidelně kvásek krmit.

Přikrmování probíhá jednoduše opět přidáváním mouky a vody, stále v poměru 1:1. Kvásek přikrmujeme cca jednou až dvakrát týdně. Frekvence je ale poměrně individuální a někteří pekaři tvrdí, že vhodný čas poznáte jednoduše podle toho, že se na povrchu kvásku vytváří trochu tekutiny.

Pozor, kvásek vám bude během svého života vytvářet bublinky, zvedat se, ale také opět klesat. Jde o normální chování. Životnost kvásku je při správné péči až několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.