Jak najít majitele pozemku
Při koupi nebo prodeji pozemku může být důležité ověřit vlastníka. Zjistit tuto informaci můžete poměrně jednoduše, a navíc zdarma. Jak na to?
Vystačíte si s jednoduchým nahlížením do map
Pokud znáte adresu, tedy konkrétní město a ulici, budete mít hledání nejjednodušší. Použít můžete český projekt http://mapy.cz od společnosti Seznam.
Pomocí vyhledávání zadejte konkrétní místo. Zároveň se můžete z klasické mapy pro lepší orientaci přepnout například na letecký snímek. V mapě se můžete pohybovat naprosto libovolně a přepnout si i na panoramatické zobrazení.
Samozřejmě se můžete doklikat ručně k požadovanému místu. Za nejjednodušší bývá považováno vyhledávání v kombinaci mapy katastrální s fotografickou.

Na tuto konkrétní lokalitu v mapě klikněte pravým tlačítkem myši. Objeví se před vámi rozbalovací roleta s dalšími volbami. Vy si vyberete poslední položku „Co je zde?“
Server vám následně zobrazí souřadnice pozemku zobrazující jeho pozici. Pod nimi naleznete odkaz „Informace o parcele v Katastru nemovitostí“. Kliknutím můžete dále vyhledávat v katastru, který vám nabídne i podrobnější informace.
Tento způsob je dostupný kromě pozemků i pro všechny ostatní nemovitosti. Český portál Mapy.cz tímto způsobem dokáže zobrazit i vlastníka soukromých domů či bytů, případně dalších subjektů.
Na složitější otázky odpoví katastr nemovitostí
O něco složitější je práce přímo s katastrem. I v něm ale můžete potřebnou informaci rovnou dohledat.
Použijte k tomu webovou stránku Státní správy zeměměřictví a katastru na https://www.cuzk.cz/. Ten má k dispozici službu Nahlížení do katastru nemovitostí. V této aplikaci je možné vyhledávat podle přesnějších kritérií. Rovnou si také můžete uložit přístup do ni, který najdete na webové adrese https://nahlizenidokn.cuzk.cz/.
Tady budete muset zadat v první řadě název obce a dále i parcelní číslo. Tento postup vás dovede k podrobnějšímu vyhledávání včetně katastrální mapy. Pokud parcelní číslo neznáte, použijte zkrátka výše uvedený postup a dohledejte si jej díky projektu Mapy.cz.

Kromě základních informací, jako je výměra, číslo LV (list vlastnictví), katastrálního území, druhu pozemku nebo typu parcely se dočtete v tomto výpisu i další podrobnosti. Můžete si tak zjistit například i to, zda na pozemku aktuálně nevázne věcné břemeno.
Vyhledávací kritéria umožňují navíc i hledání na základě adresy, řízení, tedy za předpokladu, že čekáte, až se nemovitost přepíše na nového majitele, nebo si místo můžete i najít v mapě. Analogicky podobně tímto způsobem samozřejmě můžete dohledat i jiné nemovitosti, tedy kromě pozemků stavby libovolného charakteru, případně i konkrétní jednotku.
Existují nějaká omezení práce s katastrem?
Nahlížení do katastru je zdarma. V tuzemsku je tato služba online dostupná už více než 10 let. Pokud byste však naopak chtěli hledat naopak pozemek podle majitele, musíte si už zaplatit za dálkový přístup do katastru. V něm pak najdete Přehled vlastnictví, tedy, jak uvádí přímo katastr přehled listů vlastnictví sestavený po územních jednotkách.
Rovněž někteří uživatelé poukazují na to, že modernější variantu už v dnešní době zastupuje web http://ikatastr.cz. Klíčová je optimalizace pro mobilní prohlížeče. S webem se lépe pracuje na zařízeních s dotykovými obrazovkami.

Stáhnout si můžete i mobilní aplikaci. Pro základní přehled tento portál dostačuje, tolik podrobností jako oficiální informace z katastru vám ale nenabídne. Zkušení uživatelé by tak měli zůstat právě u něj.
S oficiálním webem spravovaným ČÚZK nemá tento projekt nic společného, stojí za ním soukromý zakladatel Stanislav Šumbera. Proto je i doporučeno si získané informace pro jistotu na stránkách stránkách ČÚZK ověřovat. Jedná se o instituci, které ukládá zaznamenávání informací do katastru dokonce zákon.