Jak najít majitele pozemku

Při koupi nebo prodeji pozemku může být důležité ověřit vlastníka. Zjistit tuto informaci můžete poměrně jednoduše, a navíc zdarma. Jak na to?

Vystačíte si s jednoduchým nahlížením do map

Pokud znáte adresu, tedy konkrétní město a ulici, budete mít hledání nejjednodušší. Použít můžete český projekt http://mapy.cz od společnosti Seznam.

Pomocí vyhledávání zadejte konkrétní místo. Zároveň se můžete z klasické mapy pro lepší orientaci přepnout například na letecký snímek. V mapě se můžete pohybovat naprosto libovolně a přepnout si i na panoramatické zobrazení.

Samozřejmě se můžete doklikat ručně k požadovanému místu. Za nejjednodušší bývá považováno vyhledávání v kombinaci mapy katastrální s fotografickou.

Nejlepší je začít vyhledáváním například na mapy.cz

Na tuto konkrétní lokalitu v mapě klikněte pravým tlačítkem myši. Objeví se před vámi rozbalovací roleta s dalšími volbami. Vy si vyberete poslední položku „Co je zde?“

Server vám následně zobrazí souřadnice pozemku zobrazující jeho pozici. Pod nimi naleznete odkaz „Informace o parcele v Katastru nemovitostí“. Kliknutím můžete dále vyhledávat v katastru, který vám nabídne i podrobnější informace.

Tento způsob je dostupný kromě pozemků i pro všechny ostatní nemovitosti. Český portál Mapy.cz tímto způsobem dokáže zobrazit i vlastníka soukromých domů či bytů, případně dalších subjektů.

Na složitější otázky odpoví katastr nemovitostí

O něco složitější je práce přímo s katastrem. I v něm ale můžete potřebnou informaci rovnou dohledat.

Použijte k tomu webovou stránku Státní správy zeměměřictví a katastru na https://www.cuzk.cz/. Ten má k dispozici službu Nahlížení do katastru nemovitostí. V této aplikaci je možné vyhledávat podle přesnějších kritérií. Rovnou si také můžete uložit přístup do ni, který najdete na webové adrese https://nahlizenidokn.cuzk.cz/.

Tady budete muset zadat v první řadě název obce a dále i parcelní číslo. Tento postup vás dovede k podrobnějšímu vyhledávání včetně katastrální mapy. Pokud parcelní číslo neznáte, použijte zkrátka výše uvedený postup a dohledejte si jej díky projektu Mapy.cz.

Vyhledávání pozemku nemusí být tak těžké jak se může zdát

Kromě základních informací, jako je výměra, číslo LV (list vlastnictví), katastrálního území, druhu pozemku nebo typu parcely se dočtete v tomto výpisu i další podrobnosti. Můžete si tak zjistit například i to, zda na pozemku aktuálně nevázne věcné břemeno.

Vyhledávací kritéria umožňují navíc i hledání na základě adresy, řízení, tedy za předpokladu, že čekáte, až se nemovitost přepíše na nového majitele, nebo si místo můžete i najít v mapě. Analogicky podobně tímto způsobem samozřejmě můžete dohledat i jiné nemovitosti, tedy kromě pozemků stavby libovolného charakteru, případně i konkrétní jednotku.

Existují nějaká omezení práce s katastrem?

Nahlížení do katastru je zdarma. V tuzemsku je tato služba online dostupná už více než 10 let. Pokud byste však naopak chtěli hledat naopak pozemek podle majitele, musíte si už zaplatit za dálkový přístup do katastru. V něm pak najdete Přehled vlastnictví, tedy, jak uvádí přímo katastr přehled listů vlastnictví sestavený po územních jednotkách.

Rovněž někteří uživatelé poukazují na to, že modernější variantu už v dnešní době zastupuje web http://ikatastr.cz. Klíčová je optimalizace pro mobilní prohlížeče. S webem se lépe pracuje na zařízeních s dotykovými obrazovkami.

Práci s vyhledáváním v katastru vám může usnadnit oficiální aplikace

Stáhnout si můžete i mobilní aplikaci. Pro základní přehled tento portál dostačuje, tolik podrobností jako oficiální informace z katastru vám ale nenabídne. Zkušení uživatelé by tak měli zůstat právě u něj.

S oficiálním webem spravovaným ČÚZK nemá tento projekt nic společného, stojí za ním soukromý zakladatel Stanislav Šumbera. Proto je i doporučeno si získané informace pro jistotu na stránkách stránkách ČÚZK ověřovat. Jedná se o instituci, které ukládá zaznamenávání informací do katastru dokonce zákon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.