Jak poslat balík

Potřebujete někomu poslat balíček? Kromě klasické možnosti v podobě využití České pošty existují i jiné alternativy. Které to jsou?

 

Česká pošta

 

Česká pošta je asi nejběžnější volbou v případě, že potřebujete poslat balíček. Jak poslat balík poštou? Možné je to hned několika způsoby:

 

 • Balík Na poštu
 • Balík Do ruky
 • Balíkovna
 • Balík Komplet
 • Cenný balík
 • EMS
 • Doporučený balíček
 • Obyčejný balík

 

Balík Na poštu

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/balik-na-postu

 

Balík Na poštu umožňuje odesílat balíky až do kategorie XL, tedy s nejdelší stranou maximálně do 240 cm. Příslušnou poštu, na které bude balík následně k vyzvednutí, si může zvolit adresát i odesílatel. Místo pro doručení lze též online změnit. Udaná cena balíku je v základu stanovena na maximální hodnotu 50 000 Kč. Maximální hmotnost balíku činí 30 kg.

 

Balík Do ruky

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/balik-do-ruky

Tento typ služby lze využít pro balíky v kategorii XL, to znamená takové, jejichž nejdelší strana měří 240 cm. Doručit je lze na zadanou adresu kdekoli v ČR. Zpravidla tak pošta učiní nejpozději následující pracovní den. V rámci základních služeb je nastavena tzv. udaná cena balíku maximálně do hodnoty 50 000 Kč. Maximální hmotnost musí být 50 kg.

 

Balíkovna

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/balikovna

Balíkovna využívá síť výdejních míst. Ta mohou být na České poště, ale také v rámci externích partnerů. Výhodou je jednoduché vyzvednutí na kód, případně pouze s občanským průkazem. Stejně tak se, jak sama pošta uvádí, jedná o nejrychlejší způsob výdeje zásilky na poště a depu. Balíkovny jsou i místem, kam lze balíček poslat za nejdostupnější cenu.

 

Balík Komplet

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/balik-komplet

Balík Komplet nabízí komplexní služby. Koupíte si tak nejen samotnou službu odeslání balíku, ale rovnou i obalový materiál, který si složíte a zboží uvnitř zajistíte. Už nebudete muset řešit, jak poslat balík tak, aby se nepoškodil. Údaje pro odeslání balíku vyplníte online a nebudete potřebovat ani podací lístek. Na poštách s vyvolávacím systémem stačí načíst čárový kód z krabice nebo zmáčkněte tlačítko „Balík Komplet – odeslání“. Znamená to už žádné čekání ve frontě.

 

Cenný balík

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/cenny-balik

Podle pošty lze touto cestou posílat konkrétně peníze, drahé kovy a kameny a výrobky z nich, šperky a obdobně cenné věci, cenné papíry, platební karty, poukázky na odběr zboží nebo služeb a další cennosti. Za tento balík pošta odpovídá a udaná cena může být až 1 000 000 Kč. Poslat touto cestou lze balíky do kategorie XL, tedy ty, u nichž nejdelší strana je do 240 cm a maximální hmotnost dosahuje 10 kg.

 

EMS

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/ems

Pod touto zkratkou se ukrývá název služby EXPRESS MAIL SERVICE. Jde o rychlou přepravu zboží a dokumentů na českém území. Česká pošta nabízí garantované dodání následující pracovní den do 14 hodin při podání zásilky do rozhodné doby. Posílat je možno balíčky v kategorii L, tedy s nejdelší stranou maximálně 100 cm. Nejvyšší přípustná hmotnost tohoto balíku může být 10 kg.

 

Doporučený balíček

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/doporuceny-balicek

Dokumenty i zboží můžete tímto způsobem podat v zásilce s potvrzením příjemce, že zásilku opravdu převzal. Služba je určena pro drobné zásilky (maximálně hmotnosti 2 kg a maximálně rozměru 60 cm na všech stranách) malé hodnoty. Česká pošta odpovídá za případnou ztrátu zásilky, poškození nebo úbytek obsahu zásilky až do výše 1180 Kč.

 

Obyčejný balík

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/obycejny-balik

Obyčejný balík je vhodný pro odesílání rozměrných zásilek, které však nemají vysokou hodnotu. Jak můžete poslat balík tímto způsobem? Měl by splnit to, že žádný rozměr nesmí být větší než 240 cm a maximální hmotnost balíku nepřesáhne 10 kg. Zásadní výhodou této služby je příznivá cena.

 

Jak poslat balík do zahraničí?

 

V rámci České pošty můžete posílat balík i do zahraničí. A to následující formou:

 

 • Standardní balík do zahraničí
 • Cenný balík do zahraničí
 • EMS do zahraničí
 • Obchodní balík do zahraničí 

Standardní balík do zahraničí

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/zahranici/standardni-balik-do-zahranici

Služba je vhodná i pro veřejnost, a to pro posílání dárků, dokumentů nebo zboží. Maximální hmotnost balíku stanovila pošta na 30 kg. Dále provozovatel služby deklaruje, že žádný z rozměrů zásilky nesmí přesáhnout 200 cm.

 

Cenný balík do zahraničí

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/zahranici/cenny-balik-do-zahranici

Služba je určena pro posílání dárků, dokumentů, zboží, ale také peněz, drahých kovů a kamenů, cenných papírů, šperků a obdobně cenných předmětů. Další parametry jsou stanoveny v maximální hmotnosti, která nemůže být vyšší než 30 kg, ale také v rozměru, žádný nesmí překročit 200 cm.

 

EMS do zahraničí

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/zahranici/ems-do-zahranici

Tato služba zajišťuje expresní zasílání aktuálních sdělení a osobní korespondence, ale i jiných věcí do zahraničí, např. dárků, dokumentů nebo zboží. Přeprava se realizuje nejrychlejším možným způsobem a pošta dobu dodání garantuje. Maximální hmotnost balíku může činit pro tyto položky 30 kg a rozměr nesmí překročit na žádné straně 150 cm.

 

Obchodní balík do zahraničí

Odkaz: https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/zahranici/obchodni-balik-do-zahranici

Tato služba je dostupná pouze na vybraných poštách. Určena je k odeslání písemností a osobní korespondence, dárků, dokumentů nebo zboží do zahraničí. Pošta za zásilky až do dodání odpovídá. Maximální hmotnost podané zásilky je limitována na 30 kg a její rozměr nemůže převýšit na žádné straně 150 cm.

 

Jak poslat balík levněji díky kurýrním službám

 

PPL

Odkaz: https://www.ppl.cz/balik-pro-tebe

Další možností, jak poslat balík, je i kurýrní služba PPL. Posílat lze takto zásilky jako soukromá osoba jednorázově i pod firemní identitou. V rámci jednorázového podání Balík pro tebe lze balíček podat a vyzvednout v některém z Parcelshopů (výdejní místa). Váha zásilek je povolena až do 31,5 kg a maximální hodnoty 20 000 Kč. Hledáte-li způsob, jak poslat balík levněji než s Českou poštou, jsou služby kurýra pro vás ideální. Výhodou PPL je totiž i nízká cena pouze 65 Kč.

 

DPD

Odkaz: https://www.dpd.com/cz/cs/poslat-balik/

V Česku umožňuje odesílat balíček i další služba DPD. Neregistrovaný zákazník může poslat balíček jednorázově. Výhodou je jednoduchost objednání a možnost zaplatit online kartou. Balíček stačí zabalit, nepotřebujete ani podací lístek. Kurýr si zásilku převezme a doručí příjemci. Registrovaní uživatelé služby mohou snadno spravovat větší počet balíků díky praktické aplikaci Moje DPD. Ke správě zakázek slouží aplikace DPD Shipping.

 

Zásilkovna

Odkaz: https://www.zasilkovna.cz/eshopy

Jak poslat balík přes Zásilkovnu? Oblíbená služba Zásilkovna umožňuje odnést zásilku na příslušné výdejní místo, ale kurýr si ji může vyzvednout i rovnou u vás. Nemusíte tak vůbec nikam chodit. V rámci stejné výdejní sítě si poté příjemce balíček vyzvedne. Odeslání zásilky je velmi jednoduché: Zaregistrujete se, poté můžete zásilku vložit do systému. Systém vás vyzve, abyste si vytiskli štítek, který na balíček nalepíte. Kód musí být nepoškozený a čitelný. Zásilku podáte a o víc se nestaráte.

 

GLS ParcelShop

Odkaz: https://gls-group.eu/CZ/cs/parcelshop/co-je-GLS-parcelshop/odes%C3%ADlani-z-parcelshopu

Pokud jste soukromým odesílatelem, je možné podat balík bez čekání v síti GLS ParcelShopů, případně si zásilku vyzvedne kurýr na konkrétní adrese. K objednávce využijete aplikaci e-Balík. Cena se počítá podle rozměrů nebo podle váhy, což je pro odesílatele výhodné. Sazby za tuto službu se tak pohybují už od 63 Kč. Vždy budete mít navíc o nákladech na odeslání balíku jasno, protože si je můžete spočítat i předem. Doručení v rámci ČR navíc probíhá už do 24 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *