Jak poznat datum spotřeby: Je to pouhý strašák?

Také se jednou za čas pouštíte do úklidu vaší spíže, lednice, mrazáku a celkové kontroly zásob, přičemž zjistíte, že spousta potravin má již po datu spotřeby? Mnoho z vás spoustu prošlých potravin ihned vyhazuje, avšak u některých z nich to není nutné. U kterých a z jakého důvodu? Nicméně je potřeba postupovat zodpovědně a před konzumací zkontrolovat aktuální stav potraviny. Výše uvedené vychází z našich zkušeností a u vás se to může lišit. Pokud si nejste jistí, vždy se držte doporučení výrobce!

Datum použitelnosti versus datum minimální trvanlivosti

Mnoho z vás si jistě plete pojmy datum použitelnosti datum minimální trvanlivostiDatum použitelnosti se totiž uvádí především na produktech jako je chlazené maso, jogurty a další mléčné výroby – zkrátka na potravinách, jenž se rychle kazí. V tomto případě na obale najdete vytištěno „Spotřebujte do…“. V případě data minimální trvanlivosti na potravinách najdete nápis „Minimální trvanlivost do…“, což se týká zejména sušenek, různých konzerv, těstovin, nápojů a mnoha dalších. Datum použitelnosti má za cíl vám sdělit, do kdy je danou potravinu bezpečné jíst. Naopak datum minimální trvanlivosti říká, do kterého dne je potravina nejvíce kvalitní.

Datum na každém z obalů

Každá z potravin musí mít na svém obale uvedeno datum spotřeby či datum minimální trvanlivosti. Tato data jsou v současné době výrazně delší, než dříve, a to díky různým novodobým konzervačním technikám a podobně. Navíc lze konstatovat, že téměř každá z domácností vlastní i lednici či mrazák, což potravinám také dost prodlouží trvanlivost.

Potraviny bez jakéhokoliv data

Mezi potravinami však existují i výjimky, jenž na sobě nemají žádné z uvedených dat – ani datum použitelnosti, ani datum minimální trvanlivosti. Jedná se například o čerstvou zeleninu či ovoce, veškeré lihoviny, pekařské výrobky a další.

„Prošlé“ pár dní až týden?

Zjistili jste, že máte v lednici jogurt, tvaroh či mléko, jehož datum spotřeby již uplynulo? Neházejte flintu do žita. Na jejich spotřebu máte ještě zhruba další týden. Avšak pro jistotu mléčné výrobky před pozřením zkontrolujte.

2 – 3 měsíce po datu spotřeby? Žádný problém

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, tak ovocné džusy a šťávy můžete bez obav konzumovat i 3 měsíce po datu spotřeby. Většina z nich obsahuje i přidané cukry, jenž působí jako konzervanty. Možná vás překvapí, že i klasická vejce lze konzumovat 3 až 5 týdnů po expiraci. Pokud by bylo něco v nepořádku, nebojte se. Silný zápach vajec po jejich rozbití vás na to upozorní.

„Jedlé“ i rok a více po datu spotřeby

Některé ze sypkých potravin lze konzumovat až rok po datu spotřeby, ale pouze za situace, kdy jste je dosud nerozbalili. Do této skupiny se řadí například mouka, rýže a těstoviny. Veškeré druhy konzerv mají sice na svém obale uvedeno datum minimální trvanlivosti, ale toto není příliš směrodatné. Pro klid své duše však potraviny raději zkontrolujte, zda vypadají a případně i voní tak, jak by měly.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *