Jak těžit kryptoměny a vyplatí se to ještě v roce 2021?

Aktuálně, v době psaní tohoto článku (červen 2021), máme za sebou konec tzv. bull-runu, tedy období, kdy cena kryptoměn rostla do závratných výšin. A to kromě zvýšeného zájmu o nákup kryptoměn vedlo také ke zvýšenému zájmu o jejich těžbu. V důsledku toho dnes prakticky nemáte šanci koupit výkonnější grafickou kartu nebo větší externí disk.

Těžba kryptoměn se totiž díky vysokým cenám stala super výhodnou, a i když ceny grafických karet atakovaly někdy i dvojnásobnou cenu než byla doporučená maloobchodní cena, těžaři i tak byly schopní dosáhnout návratu investic někdy i za 3-4 měsíce. Ukažme si příklad na několik let staré grafické kartě Nvidia GeForce 1070 Ti. Tuto kartu dnes koupíte z druhé ruky kolem 12 000 – 14 000 Kč a v době před korekcí ttrhu jste na ni byli schopni za den vytěžit Ethereum v hodnotě kolem 100 Kč. 100 Kč možná nevypadá jako částka, ze které zbohatnete, ale vezměte si, že 4 měsíce necháte běžet počítač, a při troše štěstí máte své peníze zpět a každý další měsíc vytváříte peníze ze vzduchoprázdna. Teď si vezměte, že takových karet můžete mít desítky..

Ještě než se budeme o těžení kryptoměn bavit dále, je důležité upozornit, že tento článek rozhodně není návodem na investování peněz. Investice do kryptoměn, nebo jejich těžba je vysoce riziková, protože kromě jiného, jde o velmi volatilní trh, kdy ceny ze dne na den jsou schopné kolísat o desítky procent. Nikdy tedy neinvestujte více peněz ať už do nákupu kryptoměn nebo do jejich těžby, než si můžete dovolit ztratit.

Vyplatí se těžba kryptoměn i v roce 2021?

Jak už jsme si řekli výše, aktuálně se nacházíme v období po výrazné korekci. Hodnota Bitcoinu spadla o více než 40 %, což sebou vzalo hodnotu i všech ostatních altcoinů (alternativní kryptoměna – tedy vše co není Bitcoin). Více než 40 % si odepsali i další přední kryptoměny jako Ethereum, Dogecoin, Cardano a jiné. Tento pokles může pro člověka, který nemá s kryptoměnami zkušenost vypadat jako splasknutí bubliny a konec kryptoměn, ale v tomto prostředí obrovské volatility nejde o nic výjimečného. Ve skutečnosti se ceny kryptoměn pohybují v cyklech. Vždy po výrazném růstu nastává korekce a tzv. „bearish market“, kdy se třeba několik let ceny nijak výrazně nehýbou, až znovu začne obrovská nákupní horečka a ceny letí do nebe.

Vývoj ceny Bitcoinu od roku 2014. Zdroj: https://coinmarketcap.com/cs/currencies/bitcoin/

Z grafu výše můžete vidět, jak se vyvíjela cena Bitcoinu. Zatímco na začátku roku 2018 se obchodoval za více než 300 000 Kč, na začátku roku 2019 to bylo jen něco málo přes 80 000 Kč. jen aby o dva roky později stál více než 1,2 mil. Kč! V tomto kontextu už aktuální pokles nevypadá tak dramaticky, že?

Jaký má toto dopad na těžbu? Samozřejmě znatelný. Jednak rostoucí ceny kryptoměn přilákali další těžaře, aby se zapojili a zkusili si také urvat svůj díl koláče, a za další pokles cen prodloužil ROI (Return Of Investements – česky návratnost investice) zhruba dvojnásobně. Když se přidržíme našeho modelového příkladu těžby Etherea na grafické kartě Nvidia GeForce 1070 Ti, kdy před pádem cen jste byli schopní vytěžit kolem 100 Kč za den, dnes se pohybujete kolem 40-50 Kč denně. To už není taková hitparáda, ale pořád se to vyplatí i když odečtete náklady na elektřinu.

Další věc, kterou je třeba brát v potaz, pokud věříte, že ceny nadále porostou a zopakuje se model ze všech předchozích cyklů, cena Bitcoinu nebo Etherea, které vytěžíte, časem poroste, a dnešních vytěžených 40 Kč může být za rok klidně 140 Kč.

Je možné těžit kryptoměny na domácím počítači?

Asi jste slyšeli legendy a viděli záběru z obrovských těžebních zařízeních, zpravidla v Číně, které mají tak velkou spotřebu elektřiny, že vadaj na roční spotřebu Itálie. Je tedy reálné se ještě dneska kryptoměn prosadit? Abychom tohle dokázali rozlousknout, je potřeba si vyjasnit dva pojmy:

Tzv. „sólotěžení“

V minulosti bylo možné na svém herním PC zapnout program a za několik dní jste byli schopni vytěžit několik Bitcoinů. Jakmile Bitcoin ale narostl na ceně, těžba se stala průmyslovou, začaly vznikat obrovské haly plné těžebních zařízení a specializované ASIC zařízení, které byly postaveny jen za účelem těžby kryptoměn. To vedlo k tomu, že dnes prakticky u jakékoli měny nemáte šanci nic vytěžit, pokud budete těžit sami na svém PC.

Těžení v tzv. „poolu“

Protože pro běžného smrtelníka začalo být nemožné se prosadit pro obrovským fabrikám, vznikly tzv. „pooly“. Pool je sdružení lidí, kteří dají svůj výpočetní výkon dohromady a tím jsou schopni konkurovat obrovským těžařským firmám. V momentě, kdy pool najde minci, rozdělí její hodnotu mezi všechny členy, kteří k nalezení mince přispěli poměrem dle jejich výpočetního výkonu, který poskytli. Toto je způsob, jak těží většina lidí.

U těžby v  poolu je potřeba upozornit, že pro těžbu musíte stáhnout program poolu, který většinou není podepsaný a certifikovaný Microsoftem, počítač vám tedy bude často hlásit, že jde o trojského koně nebo jiný vir. Faktem je, že aby tyto programy fungovaly, dáváte jim podstatě exluzivní přístup do vašeho počítače a je tedy víc než nutné, tyto programy nepoužívat na počítači, který používáte k běžnému fungování, a kde máte uložené informaci do bankovnictví nebo jiná citlivá data.

Jakým způsobem je možné těžit?

CPU

Těžbou na processor to celé původně začalo. První Bitcoiny byly vytěženy  právě na processor. Ten ale poměrně rychle  nahradily GPU, které se pro výpočetní operace pro kryptoměny hodí více. Dnes už  se CPU, s výjimkou několika kryptoměn, na těžení nepoužívá.

Processor AMD Ryzen 9

Grafické karty

Grafické karty se dodnes používají k těžbě, a jsou ideální vstupní branou do světa těžby kryptoměn. Většina i velkých „těžařů“ začala tak, že začala těžit na  grafickou kartu ze svého herního PC. Na grafické karty jde těžit téměř každou kryptoměnu a je to jeden z důvodů, proč se dnes v obchodech nedají výkonné grafické karty téměř sehnat. A když už  je seženete, tak za klidně i dvojnásobnou cenu než je doporučená maloobchodní cena.

Herní grafická karta Geforce GTX 1070 Ti

ASIC zařízení

ASIC (z anglického Application Specific Integrated Circuit) je na míru vyrobené zařízení, které je  vyrobené přesně pro jeden účel. Díky tomu, že jsou tyto zařízení designovaná na  těžbu jen jednoho algoritmu a ničeho jiného, jsou tyto těžební zařízení výkonově úplně  někde jinde než grafické karty. Co je ale jejich nevýhoda je vysoká  pořizovací cena, obrovská  spotřeba  elektrické energie a v neposlední řadě riziko vyplývají z toho, že jsou určené na  těžbu jedné mince a ničeho jiného. Pokud například koupíte herní grafickou kartu na těžbu Eherea a Ethereum se přestane těžit nebo mu výrazně padne  cena, grafickou kartu prodáte nebo využijete na hraní her. Pokud se to samé stane u mince, kterou těžíte na ASIC, můžete toto zařízení leda tak vyhodit.

ASIC miner od společnosti AntMiner

Založení peněženky

Ještě než budete těžit kryptoměny doporučuji si založit peněženku, kam si budete vytěžené mince posílat nebo si pořídit tzv. hardwarovou peněženku, což je prakticky USB, na které si své mince „přenesete“ a máte je zde bezpečně uschované.

Jako virtuální peněženku můžete použít některou ze známých burz. Kromě toho, že si tam své kryptoměny můžete uschovávat, tak zde máte rovnou možnost je zobchodovat buď za jiné kryptoměny nebo FIAT měny (reálné jako například dolar, Eura aj.) a ty si pak nechat vyplatit na účet.

Binance

Já osobně své kryptoměny posílám na burzu Binance, se kterou mám dobré zkušenosti. Zaregistrovat se a založit peněženku můžete na tomto odkazu: https://www.binance.com/cs/register?ref=20029910

Kryptoměnová burza Binance

Způsob, jak na Binance pošlete vaše vytěžené kryptoměny je velmi jednoduchý. Jediné co musítě udělat je:

    1. Otevřete si vaší peněženku „Wallet“,  najděte kryptoměnu, kterou hledáte a klikněte na „Deposit“
    2. Zkopírujte si adresu vaší penězenky.  Toto bude adresa, kterou  budete zadávat do těžebních  nástrojů.

Huobi

Huobi je další známá burza, která funguje stejně jako Binance zároveň  i jako virtuální peněženka. Zaregistrovat zdarma se můžete na odkazu: https://www.huobi.ge/en-us/topic/invited/?invite_code=fh272223&t=1623492281219

Způsob jak na burzu Huobi budete posílat své vytěžené peníze, je dost podobný jako v případě Binance:

  1. Kliknete na „Balance“ a následně na „Exchange deposit and Withdrawal“
  2. Najděte příslušnou kryptoměnu a klikněte na „Deposit“ nechte si vygenerovat adresu pro poslání mincí a máte hotovo. Tuto adresu pak zadáte do těžebního nástroje

Co těžit?

Profitabilita těžení  kryptoměn  se díky jejich  obrovské volatilitě mění téměř každý  den. Existuje několik webů, kde si můžete zjistit vzhledem k vašemu hardwaru  jaká mince se aktuálně vyplatí těžit. Já třeba používám  https://whattomine.com/ , kde máte seznam  grafických  karet, stačí  vybrat tu kterou používáte a web vám seřadí mince od nejprofitabilnějších po ty nejméně, včetně odhadovaného výdělku za 24h.

Whattomine.com vám během chvilky ukáže, kolik dokážete na vaši kartu vytěžit

Je celá řada měn, které se dají těžit. My si  ukážeme 3, které každá využívá jiný princip  těžby.

Nicehash.com – pronajměte svůj výpočetní  výkon

Nicehash je služba, které v podstatě pronajmete svůj výpočetní výkon a  dostáváte za tu platbu  v  Bitcoinech. Je to tedy asi nejjednodužší způsob, jakým způsobem „těžit“ Bitcoin. Nemusíte se ale omezit jen na Bitcoin. Nicehash.com je zároveň i  tržiště, takže vytěžené Bitcoiny můžete rovnou směnit za libovolnou měnu.

Začít se dá velmi  snadno. Na webové stránce https://www.nicehash.com/profitability-calculator  se rovnou můžete podívat na profitabilitu  vašeho hardwaru. Buď můžete vaší grafickou kartu vybrat manuálně, nebo nechat web aby váš hardware detekoval automaticky.

Nicehash.com vás rovnou nechá spočítat, kolik můžete na svém hardwaru vytěžit

Samotná těžba  je velmi jednoduchá. Potom co se zaregistrujete stačí jen stáhnout klienta, a můžete začít těžit. Těžit se přitom dá na grafickou kartu/y nebo processor.

Zde  je pěkný videonávod, jak vše nastavit a pustit se do těžby

Ethereum – Těžba na  grafickou kartu

Zajímavou kryptoměnou na těžbu je Ethereum. Pokud byste chtěli těžit, tak je  potřeba si  pospíšit, protože s největší pravděpodobností do konce letošního roku  Ehereum přejde z „Proof of Work“ ověřování plateb na „Proof of Stake“. Jinými slovy, Ehereum už nebude možné těžit. V systém „Proof of Stake“ se platby neověřují „těžbou“, tedy prováděním výpočetních operací, které dnes zpracovává buď GPU nebo ASIC  zařízení. Tento systém je velmi náročný na spotřebu elektrické energie a nemusíme si asi říkat, že to tedy není úplně ekologické.

To je důvod,  proč se celá řada projektů s tím snaží  něco  udělat a „Proof of  Stake“ je jedním z možných řešení problému. Namísto těžení se platby budou ověřovat pomocí Etherea, které už existuje. V momentě kdy budete vlastnit určitý objem, bude možné ho zapojit a získávat nějaké poplatky za ověření transakcí. Pokud tedy nějaké Ethereum chcete ještě natěžit, máte nejvyšší čas.

Ethereum je v současné době po Bitcoinu kryptoměna s největší kapitalizací (zdroj: https://coinmarketcap.com/ ) a to samozřejmě s sebou nese i obrovský zájem o jeho těžbu. Vlivem obrovské konkurence už dneska není  možné těžit samostatně, ale je nutné být součástí poolu, pokud  chcete něco vytěžit.

Pvní tedy  co musíte udělat je  vybrat si pool, ve kterém budete těžit. Přehled poolů najdete například na této stránce: https://www.poolwatch.io/coin/ethereum

Jaký pool si vybere je na vás.  Já mám zkušenosti s 2miners https://2miners.com/eth-mining-pool , který můžu doporučit. Návod, jak se zapojit, a jak začít těžit, najdete vždy na stránkách příslušeného poolu. Pro 2miners návod zde:

Chia – těžba  na pevné disky

Těžba na pevné disky tzv. „Proof of Space and  Time“ je poměrně novou záležitostí a velkým průkopníkem je právě nová mince Chia Coin, která světlo světa spařila v březnu 2021. Obchodovat  se potom začala až v květnu 2021 a to rovnou za cenu atakující 1500$. Není tedy divu, že způsobila doslova  zlatou horečku. V důsledku toho, do dnešního dne (12.06.2021) máte velký problém koupit externí pevný disk  s větší kapacitou. A když už ho seženete, je  výrazně dražší než  byl třeba před měsícem.

Důvod proč si této mince trh  tak cení je nový  způsob ověřování  plateb, který namísto složitých početních operací, které jsou náročné na  elektrickou energii, využívá prostor na vašem pevném  disku.  Pevný disk oproti GPU využívá zhruba 1/20 elektrické energie, Chia tedy pro životní  prostředí představuje  nepoměrně nižší zátěž, než klasická těžba kryptoměn. Jde o první kryptoměnu, která staví na tom, že je  „ekologická“.

Celá věc funguje tak, že na  svém pevném disku nejprve vytvoříte políčka, na kterých pak následně „farmaříte“ (obdoba těžení). Jedno políčko vám zabere kolem 100GB a čím více jich máte, tím větší šanci máte na  výhru 2 Chia mincí, kterých  systém uvolňuje každý den více než 4300. Samotné farmaření nespotřebovává téměř žádný výpočetní výkon, ale samotné zakládání políček potřebuje výkonný processor a co nejrychlejší pevný disk.

Ještě před měsícem bylo možné těžit samostatně a člověk s několika desítkami TB měl slušnou šanci na výhru mincí. S tím jak ale  čím dál tím více lidí do tohoto vlaku naskakovalo, velikost sítě rostla (a stále roste) exponenciálním tempem (aktuální velikost je více než 23,20 EIB, což je 23 200 000 TB).  Je už téměř nutností se také zapojit  do nějakého poolu. V  aktuální době se stále čeká  na oficiální pooly a  tedy je možnost zapojit se jen do neoficiálních. Těmi největšími jsou hpool a Core Pool.

Návod jak začít těžit kryptoměnu Chia  je hezky zpracovaný v tomto video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *