Jak udit ryby?

Každý kdo někdy ochutnal doma vyuzenou rybu ví, jaký je to gastronomický zážitek. Šikovné ruce a domácí udírna dokážou i z „obyčejné“ ryby jako je pstruh, kterou koupíte doslova za pár korun vykouzlit úžasné jídlo, po kterém se budou všichni olizovat. Uzení ryb má ještě navíc tu obrovskou výhodu, že na rozdíl od uzení například vepřového jde o rychlý proces. Nemusíte maso na několik týdnů nakládat a i proces samotného uzení zabere jen zlomek času. Takového pstruha nebo lososa můžete mít vyuzeného už klidně za dvě hodiny.

Jaké ryby se hodí na uzení?

Hned na úvod je potřeba si říct, že ne všechny ryby jsou vhodné na uzení. Pro uzení se snažte vybrat rybu, které má větší množství podkožního tuku. Ideální na uzení jsou například lososovité ryby, již zmínění pstruzi, ale třeba i úhoři, sumci a nebo štiky. Doporučuji se vyhnout uzení možských ryb jako jsou třeba platýzi nebo mořští vlci, pražmy atp.

Zdroj: elements.envato.com

Příprava ryby na uzení

Dříve se ryby nakládali do solného láku, ale dnešní doba nabízí daleko lepší a jednodušší způsob nakládání ryb. Vakuové nakládání! Vakuovačka je úplně geniální zařízení, kdy rybu stačí opláchnout, pořádně nasolit a zavakuovat. Takto ji nechte odpočívat několik hodin v lednici a můžete se pustit do uzení.

Pokud nemáte vakuovačku a nechce se vám ji kupovat, postačí rybu nasolit a zabalit do potravinářské folie. Takto připravenou rybu dáme na několik hodin do lednice.

Před uzením nezapomeňte rybu omýt od soli a pořádně osušit! Před samotným uzením nechte maso aspoň 20 minut odpočívat v pokojové teplotě, ať nemá teplotní šok, jakmile ho dáte do udírny.

Uzení ryby

Rybu udíme zhruba  při 80 °C ideálně zavěšenou na háky. Ryby se dají  jíst už zhruba  po 1,5h uzení, ale ideální bude rybu udit aspoň 2-3h.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *