Jak zjistit heslo na wifi

Pokud jste zapomněli heslo od wifi a potřebujete se znovu přihlásit nebo připojit jiné zařízení, existuje řešení, jak se ke ztracenému heslu dostat. Jak na to?

Jak zjistit zapomenuté heslo ve Windows

Potřebovat budete počítač, který už se v minulosti k síti připojil nebo je aktuálně připojený. Heslo je v zařízení uložené, takže jej budete moci najít.

Postup vyhledání může být mírně odlišný pro různé verze Windows. Pro Windows 10 platí jednoduchý postup: Ve vyhledání hlavní nabídky Start zadejte klíčové slovo „síť“. Měla by se vám ve výsledcích zobrazit karta Síťová připojení. Tu otevřete.

Najděte si položku Wi-Fi. Klikněte na ni pravým tlačítkem a zadejte Stav. Následně rozklikněte volbu Vlastnosti bezdrátového připojení. V kartě Zabezpečení se vám objeví jako poslední kolonka ta s názvem Klíč zabezpečení sítě. Měli byste v ní vidět pouze tečky, nicméně pokud zatrhnete volbu Zobrazit znaky, uvidíte svoje heslo.

Následně nemusíte žádná nastavení ukládat, můžete se vrátit zpět do systému proklikáním voleb Zrušit a Zavřít. Volbu Síťová připojení se můžete pokusit najít i v nastavení systému Windows prostřednictvím Ovládacích panelů. Pro vstup do nastavení potřebujete oprávnění správce.

Jak si poradit, když zapomenu heslo v MacOS

Zjištění hesla na MacOS je možné a je dokonce ještě snazší než ve Windows. Potřebovat budete aplikaci Klíčenka. Tu spusťte a vlevo vyberte volbu s názvem Všechny položky. Vyhledejte si podle názvu svoji wifi a rozklikněte ji.

Stejným způsobem jako ve Windows zaškrtněte Zobrazit heslo a vyplňte pro ověření své přihlašovací údaje.

Jak zjistit zapomenuté heslo přes router

Jednodušší situace nastane, pokud bude heslo na routeru napsané. Obvykle jej naleznete na spodní straně zařízení na štítku.

Pokud heslo na routeru napsané nenajdete, je nutné nahlédnout do jeho nastavení. K tomu budete potřebovat IP adresu svého routeru. Tu zadáte do internetového prohlížeče. Může to být nejčastěji adresa 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1, případně i 10.0.0.1.

IP adresu přímo svého routeru můžete zjistit následujícím jednoduchým postupem: Stiskněte klávesovou zkratku Win + R. Otevře se vám dialogové okno Spustit. Po zadání příkazu cmd se vám otevře příkazový řádek.

Eventuálně si můžete v nabídce start nechat rovnou vyhledat sekvenci cmd pro spuštění příkazového řádku. Zadejte do něj příkaz ipconfig/all. Na řádku Default Gateway vám pak systém vypíše vaši IP adresu.

Zadání správné IP adresy vám umožní se přihlásit do administrace vašeho routeru. Potřebovat budete přihlašovací údaje, tedy jméno a heslo. Zkuste se opět podívat na štítek ve spodní části. Vyzkoušet můžete i nejčastější kombinace jako admin/admin, user/user, admin/password či admin/1234. Pokud neuspějete, obraťte se na toho, kdo router konfiguroval, tedy na poskytovatele svého internetového připojení.

Najděte si záložku Bezdrátová síť a pod ní položku Zabezpečení. Zde byste měli mít opět heslo vypsané. Mějte na paměti, že postup, jak se dostat do administrace, může být odlišný podle konkrétního výrobce routeru.

Jak najít zapomenuté heslo z mobilu

V první řadě můžete vyzkoušet výše popsaný postup. Do administrace routeru se dostanete se správnými přístupovými údaji i přes telefon.

Pokud umí váš telefon s Androidem umí sdílet připojení přes QR kód, můžete z QR kódu sítě z pomocí některého z webů, které zvládají jejich čtení, získat potřebné informace. Ne každý telefon však touto volbou disponuje.

Jednoduše se uložené heslo ze systému podobně jako třeba ve Windows získat nedá. Museli byste přistoupit k tzv. rootnutí telefonu, tedy přepnout se na svém mobilním telefonu do tzv. privilegovaného režimu, který vám umožní v telefonu využít i ty funkce, jež běžný uživatel nemá dostupné. Root na Androidu bývá některými také přirovnáván k tzv. Jailbreaku na Apple iOS zařízeních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *