Kimči: Proč byste tuhle korejskou pochoutku měli zařadit do jídelníčku i vy?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com, autor:twenty20photos

Málokdo o něm ještě neslyšel, kdo ochutnal nedá na něj dopustit. Kimči je vynikající volbou, pokud chcete prospět svému zdraví, a navíc si i pochutnat. Korejci na něj nedají dopustit, je to jejich národní jídlo. Rodina spořádá i 1 kilogram kimči za den. Podávají ho v misce ke každému jídlu a v korejských restauracích ho dostanete zdarma k jídlu naprosto automaticky. Pro zmírnění ostré chuti je ostatně lepší jíst ho společně s něčím dalším, nejčastěji to bývá rýže, která je v asijských kuchyních velmi využívána.

Pozitivní nálož 

Kimči je pikantní, křupavý salát z fermentované zeleniny a dalších ingrediencí. Fermentace neboli kvašení nezbavuje suroviny zdraví prospěšných látek, naopak je dokáže znásobit a uchovat. Enzymy a bakterie se při výrobě kimči množí. Vitamíny a minerály zůstanou zachovány. Kromě toho obsahuje esenciální mastné kyseliny, flavonoidy, karotenoidy, chlorofyl, kapsaicin, vlákninu a probiotika. Je nízkokalorické a nízkosacharidové. Podporuje chuť k jídlu, udržuje trávicí systém ve správném běhu, stimuluje celkovou vitalitu, působí preventivně proti rakovinnému bujení. Jeho kladné účinky na naše tělo jsou nepopiratelné a z formy konzervace zeleniny na zimu se stalo plnohodnotnou součástí stravy.

Od „dži“ k chuti

Název “dži” vznikl téměř před 3000 lety. Tehdy však kimči, jak ho dnes známe, nechutnalo. Byla prostě nutnost, nějak uchovat zeleninu na dlouhé zimní období bez úrody. Zpočátku lidé míchali čerstvou zeleninu se solí a teprve později (asi tak ve 12. století) se začaly přidávat další pochutiny. Došlo tak k poměrně výrazné změně v chuti i vzhledu. V 17. století do Korey dorazily chilli papričky a staly se další nedílnou součástí tohoto zázraku.

Zdroj: elements.envato.com, autor: iuliia_n

Samozřejmě existuje mnoho regionálních variant, chutě na jihu bývají výraznější a slanější, kimči je zde více modernizováno díky vyšší technologické vyspělosti než na severu. Tam je více podobno tomu původnímu “dži”. Jižní Korea považuje totiž kimči za symbol národní identity, pořádají se zde i festivaly tématicky zaměřené na tuto pochoutku. Však také umění výroby kimči bylo zařazeno mezi mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví. Jižní varianta již v roce 2013, severní až o 2 roky později.

Korejské ženy ho tradičně vyrábí doma samy podle receptu jejich tchýně, jak praví tradice.

Svůj vitamínový salát mají i třeba Japonci. Nazývají ho gimuchi a je méně kořeněný a vychucený. Na tradiční korejské kimči prostě nemá.

Celoroční závislost

Základem je zelenina, nejvíce pekingské zelí, bílá ředkev daikon, jarní cibulka, okurka, mrkev či paprika, další nezbytností je kořenící pasta. V té by neměl chybět česnek, chilli (sušené papričky i klasické mleté) a rybí (popř. sójová) omáčka, často se přidává zázvor.  Existuje mnoho modifikací a je zde i určitý prostor pro improvizaci, musí však být zachovány základní principy fermentace. Nevšední obměnu zajistí přidání mletých krevet či ústřice, zkusit můžete i pražená sezamová semínka.

Kimči se tradičně dělalo na zimu a jeho příprava byla dlouhá. Připravovalo se koncem léta ve velkém množství. Jeho obliba však vyprodukovala i sezonní kimči, které je dnes běžnější. Není tak náročné na přípravu, nemusí vydržet celou zimu, ale jen do snědení. Dělá se ze zeleniny, která je zrovna k dispozici.

Zkuste to!

Tradičně se salát nakládal do velkých kameninových nádob a, po dosažení potřebného stupně fermentace při pokojové teplotě, se zakopaly do země, aby se kvašení zastavilo a kimči se nekazilo. Dnes dokážeme proces urychlit, navíc odpadá nutnost, aby nám vydrželo celou zimu.

Zdroj: elements.envato.com, autor: Timolina

Základem bývá pekingské zelí, které musíte dobře prosolit a nechat klidně přes noc. Poté je třeba ho řádně propláchnout, mělo by být velmi lehce slané. Přidáme ostatní zeleninu a vyrobíme si pastu. Suroviny a přichucovadla jsou jen na vaší fantazii, sami nejlépe víte, co vám bude chutnat. Vše promícháme a nacpeme do uzavíratelných sklenic. Někomu postačí fermentovat 1 den, někomu více zachutná po 2 či 3 dnech. Je povoleno ochutnávat, zvlášť pokud si kimči vyrábíte poprvé. Jakmile vám chuť bude vyhovovat, dejte ho do lednice. Vydrží vám i několik týdnů, pokud mu tedy nepropadnete a nespořádáte ho dříve. A to hrozí málokomu.

Kimči je zázrak z obyčejných surovin, který bychom měli alespoň občas zařadit do jídelníčku. Dopřejete si tak spoustu látek, které upevní vaše zdraví a zároveň vám chuťově zpestří třeba rodinný oběd. Jeho kvality jsou obrovské a tak jen s chutí do toho. A jestli se necítíte na vlastní tvorbu, není problém kimči koupit hotové. Dobrou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *