Máte potíže s láskou? Poradíme, jak se odmilovat

Láska je krásná. Alespoň pokud je opětovaná. Jenže co s tím, pokud je objekt vaší touhy nedostupný? Zamilovanost, která je neopětovaná, se dá zvládnout. Jak na to, abyste si tímto procesem prošli co nejrychleji a co nejméně bolestivě?

 

Je možné se odmilovat?

 

Do podobné situace se může dostat každý. Jste zadaní a zamilujete se do někoho jiného. Svému partnerovi však nechcete ublížit, případně se necítíte na podobně radikální krok připraveni – kvůli společnému zázemí nebo i dětem.

Objekt vaší touhy může být navíc nedostupný, například proto, že je zadaný. Případně o vašich citech sice tuší, ale z jeho strany žádné pouto nevzniklo. Jedná se o nepříjemnou, ale běžnou situaci. Existuje ale cesta, jak se odmilovat.

 

Jak se odmilovat

 

Za intenzivní pocity může především náš mozek, konkrétně hypotalamus a hypofýza. Rovněž dochází k tomu, že v období zamilovanosti se aktivují nadledviny a začínají produkovat opojný hormonální „koktejl“.

Klíčový je především hormon dopamin. Způsobuje, že se nám náhle zdá svět mnohem hezčí. Odborníci s jistou nadsázkou hovoří o tom, že láska je v podstatě chemickou intoxikací. Proto je tak nesmírně těžké se těchto pocitů vzdát. Co s tím?

Dovolte si prožívat emoce

 

Klíčové je přiznat si aktuální stav. Jste smutní, naštvaní, zklamaní. Na všechny pocity máte plné právo. Dovolte si je prožít. Uleví se vám už jen tím, že svůj problém pojmenujete a připustíte si, že se musíte odmilovat.

Ne nadarmo se říká, že sdílená starost je poloviční starost. Najděte si blízké lidi, kteří budou prožívat náročnou situaci s vámi. Přátelé nebo rodina, jimž se můžete svěřit a kteří vás vyslechnou, podpoří a akceptují vaše emoce, jsou pro vás teď důležití.

 

Udržujte si odstup

 

Sympatie mohou mnohdy být zažehnuty z maličkosti, která však nabývá na významu už tím, že se se svou láskou příliš často vídáte.

Pokud je to možné, zkuste se dotyčnému či dotyčné jednoduše vyhýbat. Trávit spolu více času, než je nezbytné či dokonce ho nebo ji vyhledávat, by pro vás znamenalo prodlužování celého procesu odmilovávání se. Ne nadarmo lidová moudrost říká: Sejdete z očí, sejde z mysli.

Vyhněte se i všemu, co vám dotyčného člověka může připomínat. Utápět se v žalu nad poslechem oblíbené písničky, u které jste si poprvé vyměnili pozdrav, rozhodně není cesta k tomu, abyste se z nešťastné lásky brzy dostali.

 

Netrestejte se samotou a izolací

 

Svět vám teď připadá jako nepřátelské místo. Vaše pocity jsou oprávněné, ale nepodléhejte jim více, než je nezbytně nutné.

Neuzavírejte se doma, nebuďte zahořklí a neodhánějte od sebe ty nejbližší, kteří se vám snaží pomoct. Přátelům a známým zřejmě bude líto, že sedíte doma a utápíte se v žalu. Ačkoli nemáte náladu, překonejte se a vyrazte ven.

Žijte, věnujte se věcem, které vás těší. Plánujte do budoucna. Nakonec se vám uleví, pokud se udržíte v činnosti, začnete mít pocit, že nad svým životem opět získáváte kontrolu. Vaše milostné problémy vám přestanou připadat tak bezvýchodné a odmilovat se bude snazší.

 

Podívejte se na svou lásku reálnýma očima

 

Zamilovanost do nedostupného člověka je silná mnohdy právě proto, dotyčného nemůžeme mít. A často jen proto. Vy se tak v podstatě zamilováváte do iluze.

Opravdu by váš vysněný muž nebo ta úžasná žena byli o tolik lepší než váš současný partner? Jedná se taktéž o reálného člověka s chybami. Uvědomte si, že naplnění vašeho vztahu by po čase vedlo k běžnému vyvanutí prvotní zamilovanosti a i tento vztah by časem dostal trhliny.

Tužbou po nedostupné lásce si často kompenzujeme nedostatečnost v úplně jiné sféře. Ať už nám to neklape ve stávajícím vztahu nebo nejsme spokojeni sami se sebou. Snažte se proto najít příčinu svého trápení a řešit ji.

Možná vám pomůže „rozhýbat“ stávající vztah, který utonul ve stereotypu. Třeba nejste v životě spokojeni sami se sebou, nebaví vás vaše práce, nemáte čas nebo vůli na to, abyste se věnovali svým zálibám či dokonce žijete v toxických vztazích. Vyřešením těchto problémů si otevřete i cestu k naplněné lásce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.