Pěstování bylinek na balkoně: Zvládnou to i začátečníci!

Malá zahrádka na okenním parapetu nebo na balkoně umožní sklízet bylinky po celý rok. V sezóně si navíc můžete vypěstovat i drobné plodiny. Voňavá zeleň byt také zútulní a provoní a v neposlední řadě obohatí váš jídelníček.

Kdy sázet byliny: Nezaspěte a vše si včas promyslete

Možná se zdá, že v březnu je ještě brzy pomýšlet na čerstvou úrodu, opak je ale pravdou. Pokud chcete pěstovat ze semínek, je právě teď ten nejvyšší čas si promyslet, jaké rostlinky byste rádi vypěstovali a přejít k realizaci. Pokud se vlastní sadbě chcete vyhnout a nebo jste ji jednoduše promeškali, pořád vás mohou zachránit už předpěstované sazenice, které zakoupíte v dubnu či květnu v zahradnictví nebo na trhu. Vyvarujte se však těm ze supermarketů, ty jsou povětšinou určené pro přímou spotřebu a příliš dlouho parádu neudělají.

Než se pustíte do horlivého sázení, promyslete si, kolik prostoru pro bylinky máte, zda je můžete mít jen venku za oknem nebo jim vyhradíte celý balkon. Myslete také na to, na jakou světovou stranu jsou tato místa orientovaná a tomu uzpůsobte i váš výběr. Vhodné je i řídit se svými chutěmi a pokud se neobejdete třeba bez máty, myslete na to a ve svém zahradnickém plánu jí věnujte více prostoru. Nezdá se to, ale jakmile domácímu zahradničení propadnete, místo začne velice rychle docházet.

Ideálním místem pro pěstování je samozřejmě balkon, který můžete využít opravdu na 110 %. Využít k tomu můžete i různé poličky, závěsy a podobné vynálezy, které umožní pěstovat rostlinky v patrech nad sebou.

Zprvu budete mít veškeré rostlinky doma a ven je budete přemisťovat v polovině května po „zmrzlých mužích“, po kterých by už neměly být ranní mrazíky. Když je ale teplo už dříve, můžete bylinky přes den nechat otužovat venku a na noc schovávat dovnitř. Každé rostlince pak vyhraďte jedno stálé místo, které už neměňte.

Výběr bylinek – řiďte se světovými stranami

Původem tropické bylinky snesou i horké letní slunce, jiným svědčí spíše stín. Severní strana bývá nejtmavší a je nejnáročnějším místem pro pěstování čehokoliv. Nedostatek slunce snese pouze listová zelenina jako je třeba špenát, kapusta, rukola nebo různé listové saláty. Jejich výhodou ale je to, že rychle dorůstají a můžete je neustále uždibovat. Z bylinek pak můžete vyzkoušet pažitku, petržel či řeřichu.

Naopak na jižní stranu můžete směle umístit všechny původem středomořské bylinky jako jsou tymián, oregano, majoránka, rozmarýn nebo levandule. Pěstovat zde můžete také zeleninu, libovat si budou cherry rajčata, papriky a pokud máte místa hodně, můžete se pustit i do lilků, citrusů, vinné révy, olivovníku nebo i klasických rajčat. Nezapomeňte rostliny hodně zalévat a přes poledne chránit proti přímému slunci.

Takřka ideálně se jeví východní strana – dopoledne mají rostlinky dostatek slunečního světla a odpoledne si odpočinou v příjemném stínu. Zasadit zde můžete vše, co má rádo slunce i polostín. Z bylinek se zde bude dařit šalvěji, citronové trávě i stévii. Ze zeleniny zde můžete vysadit ředkvičky, listové saláty, hrášek, papriky, rajčata a dobře se bude dařit i jahodám.

Také západní strana nabízí mnoho možností, co vysadit do truhlíků a květináčů. Stejně jako na východě ale i tady rostlinky chraňte před tím nejprudším poledním sluncem. Z bylinek můžete vysadit meduňku, mátu, bazalku nebo kopr, ze zeleniny pak ředkvičky.

Jak se o bylinky a zeleninu starat

Kromě světové strany je důležité dobře odhadnout povětrností podmínky. Pokud u vás často a intenzivně fouká, volte spíše nižší rostliny. Vyšší rostliny přivažte k opoře, i tak je ale vhodné, aby měly silnější stonek a brzy se nezlomily. Na balkonech volte zástěnu.

Při zalévání se řiďte počasím. Při horkých letních dnech vyžadují rostliny více vody a to prakticky každý den. Zalévejte je k večeru a nebo brzy ráno. Rostlinám prospěje je i orosit na listech. Vyhněte se zalévání a rosení v poledne, kdy na rostliny paří slunce. Zalévejte vždy alespoň jeden den odstátou vodou a pokud máte možnost, vždy upřednostněte dešťovou vodu před tou z vodovodu.

Pokud je naopak chladněji a nebo dokonce deštivo, rostliny jen zkontrolujte a zálivku dopřejte skutečně jen těm, které to potřebují. Rostlinky, které začínají schnout, ještě zachráníte, pokud je ale budete vodou přelévat a začnou hnít, můžete se s nimi rozloučit.

Důležitá je i správná drenáž a odtok přebytečné vody. Před sázením do nádob navrtejte zespodu truhlíku několik otvorů. Jako spodní vrstvu volte kamínky, střepy nebo úlomky z cihel. Ty překryjte pískem, který bude vsakovat přebytečnou vodu a ochrání kořeny před uhnitím, a až na něj nasypte hlínu či substrát. Živiny můžete přidat také vmícháním kompostu a během sezóny i pravidelným přihnojováním. Rostlinám v nádobách totiž živiny postupně docházejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *